Pääkirjoitus

Ro­tuaa­rin pallo on Oulun harvoja iloisia maa­merk­ke­jä, ja sille kuuluu kes­kei­nen paikka vas­ta­kin.

Lapset ovat viihtyneet Rotuaarin ihmeellisen pallon äärellä jo vuodesta 1989.
Lapset ovat viihtyneet Rotuaarin ihmeellisen pallon äärellä jo vuodesta 1989.
Kuva: Jorma Hilli

Se pyörii sittenkin. Oululaisiin kiintopisteisiin kuuluva Rotuaarin pallo tekee taas sitä, mikä pallojen olemukseen kuuluu. Tilanne korjaantui parin vuoden paikalleen jumittamisen jälkeen sopivasti kesäkauden alkaessa.

Mutta kuten Kaleva kertoi, Rotuaarin pallo pyörii tulevaisuudessa luultavasti jossain muualla kuin nykysijoillaan. Missä, sitä eivät päättäjät vielä sano.

Taideteoksia on Oulussa siirretty aiemminkin. Sanna Koiviston Tiernapojat-patsaan siirtelystä syntyi pitkä porina. Vähintään samanmoinen on nousemassa  Rotuaarin pallosta. Keskustelu pallon siirtosuunnitelmasta lähti vilkkaasti liikkeelle jo Kalevan uutisen perässä.

Hämmentyneitä kommentteja ei kannata ihmetellä, sillä kyse on tunnetusta oululaisesta maamerkistä. Teos on sijainnut Rotuaarin aukiolla yli 35 vuotta. Arkkitehti Seppo Valjuksen suunnittelema teos oli alun perin nimeltään Keskusaukion kaivohuone.

Palloon liittyvä kiinnostus osoittaa sen, ettei kaupungin ytimen elävyys ole oululaisille merkityksetön asia. Rotuaarin pallo on toimiessaan ollut virkistävä lisä muuten eloa, keveyttä ja leikillisyyttä kaipaavassa totisessa keskustassa.

Raskasta palloa sen alkuaikoina innoissaan pyöritelleet lapset alkavat olla jo keski-ikäisiä. Tänä vuonna vuorossa voivat olla heidän lapsensa.

Oulun katukuvassa ei ylipäätään ole liikaa taideteoksia, jotka vetävät lapsia puoleensa. Rotuaarin pallon ohella iloa näyttävät tuovan Kaarlo Mikkosen Toripolliisi ja kaupungintalon takana sijaitseva Sanna Koiviston Ajan kulku. Pallon tulevaa sijaintia on syytä harkita tästäkin näkökulmasta.

Rotuaarin puolentoista tonnin graniittipallo on jäänyt myös – etenkin silloin kun se on pyörinyt – monen Oulussa käyneen vieraan mieleen. Tällaisiakin kohteita kaupungissa kuuluu olla.

Oulun kulttuuripääkaupunkivuoteen 2026 liittyen Rotuaarin aukiolle on tulossa -laajalle levittäytyvän Climate clock  -taideteoskokonaisuuden osateos. Ilmasto on tärkeä teema, mutta toivottavasti ei käy niin, että soliseva ilo vaihtuu aukiolla ahdistukseen.

Oulun ydinkeskustasta on jo vuosien ajan pyritty saamaan viihtyisämpi ja ihmisläheisempi. Urakkaa on vielä paljon. Esimerkiksi väriä ja vehreyttä alue huutaa edelleen.

Kävelykatualueen kesto-ongelmiin kuuluu edelleen onneton laattamateriaali, joka imee tehokkaasti pintaansa kaikki mahdolliset tahrat ja eritteiden hajut.

Kun ydinkeskustan viihtyisyyttä kehitetään, villejä ideoitakin kannattaa heitellä ilmaan. Hyväksi havaittujen ideoiden kopiointia ei pidä ujostella. Lainaa Saksasta on Rotuaarin pallokin.

Eikä tarvitse ajatella, että kaupunki maksaa kaiken. Moni Oulun julkinen taideteos on toteutetu pitkälle yksityisin varoin. Näin sekä Rotuaarin pallo että esimerkiksi Tiernapojat. Kaupungille istuu hyvin myös puitteiden luojan rooli.