Tampereella aamulla keskeytetty junaliikenne aloitetaan rajoitetusti, kertoo Fintrafficin rataliikennekeskus.
Roska-auto ajautui aiemmin aamulla junaraiteille rautatieaseman lähellä Ratapihankadulla ja on aiheuttanut junaliikenteen myöhästymisiä.
Roska-auton takia osa raiteista on ollut pois käytöstä. Junaliikenteessä on huomattavia myöhästymisiä, ja osa junista on Fintrafficin mukaan jouduttu perumaan. Tampere–Orivesi-välin henkilöliikenne korvataan toistaiseksi linja-autoilla.
Pohjoisen junista Helsingistä Ouluun matkaava IC 21 oli puolen päivän jälkeen myöhässä aikataulusta noin 2 tuntia 20 minuuttia.
Junien ajantasaista tilannetta voi seurata Radalla-palvelusta.
Onnettomuudesta ei ole aiheutunut henkilövahinkoja.
Poliisi selvittää onnettomuuteen johtaneita syitä.
Fintrafficin mukaan korjausarviota ei vielä ole. Pelastuslaitos arvioi aamulla raivaustöiden kestävän pitkälle iltapäivään.
Pelastuslaitos sai onnettomuudesta ilmoituksen hieman aamuseitsemän jälkeen.