Kahdeksan huoneiston rivitalo vaurioitui pahoin tulipalossa Kempeleessä Liisankujalla perjantaina.
Päivystävä palomestari Kimmo Virkkala kertoo, että neljä rivitalon huoneistoa on kärsinyt palo- ja vesivahinkoja. Vahinkoja kärsineet asunnot tuhoutuivat asuinkelvottomiksi. Muihin asuntoihin tuli savuvahinkoja.
– Kaikki talon asukkaat ovat sijaismajoituksessa. Emme kehoita asukkaita majoittumaan rakennuksessa savuhaittojen takia. En osaa sanoa, kuinka pitkään he joutuvat turvautumaan sijaismajoitukseen. Ihan heti takaisin ei kuitenkaan pääse muuttamaan, Virkkala sanoo.
Palosta ei aiheutunut henkilövahinkoja, mutta Virkkalan mukaan yksi kissa on kuoli palossa. Rakennuksesta löydettiin myös toinen kissa, joka toimitettiin eläinlääkärin hoiviin.
Palon syttymissyy ei ole tiedossa. Poliisin tekniikkayksikkö ja pelastuslaitoksen palotutkintayksikkö tutkivat asiaa.
Oulu-Koillismaan pelastuslaitos sai hälytyksen rivitalopalosta kello 10.11. Sammutustyöt oli saatu päätökseen iltapäivällä hieman ennen kello 16:tta. Sen jälkeen paikalle jäi kahden yksikön jälkivartiointi seuraamassa tilannetta ja tarkkailemaan mahdollisia palon kytemispisteitä.
Samalla alueella Kempeleessä on ollut viime vuosina kaksi muutakin tuhoisaa tulipaloa. Syksyllä 2017 omakotitalo tuhoutui maan tasalle ja viime keväänä Kempeleen vanha pappila kärsi pahoja vahinkoja tulipalossa.
Juttua korjattu 17.1. kello 21.54. Tulipalo syttyi Liisankujalla eikä Liisantiellä.