Riku Illukka rikkoi Suomen en­nä­tyk­sen Oulussa 200 met­ril­lä – "­Hy­väl­tä tuntui tämä Oulun rata"

Riku Illukka oli iskussa keskiviikkona.
Riku Illukka oli iskussa keskiviikkona.
Kuva: Pekka Peura

Riku Illukka rikkoi Suomen ennätyksen 200 metrin juoksussa Challenger Oulu -kilpailussa keskiviikkona. Uudeksi ennätysajaksi merkittiin 20,43.

Mies oli suorituksensa jälkeen odotetusti hyvällä tuulella.

– Olosuhteet olivat hyvät. Olen tosi hyvä myötätuulijuoksija, joten osasin odottaa, että jos on hyvät tuulet, niin ennätys voi olla lähellä.

– Hyvältä tuntui tämä Oulun rata. Oli hyvä kirittäjä, ja pääsin hänen peesiinsä siinä juoksemaan, Illukka sanoi viitaten Jamaikan Javari Thomasiin, joka voitti kisan ajalla 20,13.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä