Riistan lu­mi­jäl­kien las­ken­ta­tie­dot ovat ar­vok­kai­ta yl­lät­tä­vis­sä­kin yh­teyk­sis­sä – Oulun alueel­la las­ken­ta alkaa pian

Kannanarvioinnin lisäksi lumijälkilaskentojen aineistoja käytetään tutkimuksessa, kun selvitetään muun muassa ilmastonmuutoksen vaikutuksia eläinkantoihin.
Kannanarvioinnin lisäksi lumijälkilaskentojen aineistoja käytetään tutkimuksessa, kun selvitetään muun muassa ilmastonmuutoksen vaikutuksia eläinkantoihin.
Kuva: Jussi Leinonen

Riistan lumijälkiä lasketaan riistakolmioilla Oulun ja Lapin alueilla 15. tammikuuta ja 15. maaliskuuta välisenä aikana.

Kannanarvioinnin lisäksi lumijälkilaskentojen aineistoja käytetään tutkimuksissa.

–  Tieteellisessä tutkimuksessa riistakantojen laskentatiedot voivat olla arvokkaita yllättävissäkin yhteyksissä, kuten tutkittaessa eläimistä ihmisiin tarttuvien tautien esiintyvyyttä. Lumijälkilaskentoja on käytetty selvitettäessä Puumala-viruksen ja borrelioosin esiintyvyyttä Suomessa, kertoo erikoistutkija Andreas Lindén Luonnonvarakeskuksesta (Luke) tiedotteessa.

Usealle riistalajille, kuten jäniksille, oraville, ketuille ja näätäeläimille, lumijälkilaskenta on ainoa valtakunnallinen vuosittainen kannanseuranta.

– Ilman laskentoja ei tiedettäisi, että esimerkiksi jäniskanta on puolittunut 35-vuotisen seurantajakson aikana, toteaa Lindén.

Riistakolmioita on laskettu vapaaehtoisvoimin vuodesta 1989 alkaen.

Riistakolmio on metsäriistan runsauden seurantaan kehitetty laskentamenetelmä. Kolmiot ovat pysyviä laskentareittejä. Talvilaskennassa lasketaan riistan jäljet, jotka risteävät laskentalinjojen kanssa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä