Rehtori penkoi op­pi­lail­le evästä lak­ko­päi­vä­nä koulun keit­tiön va­ras­tois­ta – "Kukaan ei ole jäänyt ilman"

Lakosta huolimatta kevyttä lounasta ja syötävää järjestyi kaikissa kouluissa ja päiväkodeissa, kertoo sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä.

Laanilan koulun oppilaille tarjottiin torstaina pillimehu, rahkaa sekä leipää, voita ja juustoa.
Laanilan koulun oppilaille tarjottiin torstaina pillimehu, rahkaa sekä leipää, voita ja juustoa.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Laanilan koulun rehtori  Mikko Säntti penkoi normaalista työpäivästä poiketen koulun keittiön ruokakaappeja torstaiaamuna. Oulun rehtorit olivat keskiviikkona, viimeistään torstaiaamuna tiedottaneet oppilaiden vanhemmille poikkeuksellisesta päivästä: lakon takia lämmintä kouluateriaa ei torstaina olisi tarjolla.

Säntti haali koulun keittiön varastoista kasaan aineksia korvaamaan lämpimän aterian. Osa Laanilan koulun oppilasta oli varautunut päivään ottamalla omat eväät mukaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä