Tilaajille

Ra­port­ti: Oulussa teol­li­suu­den ko­ro­na­vuo­den jäl­kei­set näkymät jo va­loi­sam­mat – pal­ve­lu- ja ta­pah­tu­ma­sek­to­ril­la krii­sis­tä toi­pu­mi­nen vai­keam­paa

Yli vuoden kestänyt koronakausi on kurittanut elinkeinoja ja työmarkkinoita monin tavoin, Talouden ja työllisyyden näkymiin on yli vuoden jatkuneen koronakriisin jälkeen tullut varovaista optimismia

Tapahtumateollisuudelle korona on ollut kohtalokas. Kesälle suunniteltujen tapahtumien toteutuminen on epävarmaa. Arkistokuvassa Qstockin yleisöä 2017.
Tapahtumateollisuudelle korona on ollut kohtalokas. Kesälle suunniteltujen tapahtumien toteutuminen on epävarmaa. Arkistokuvassa Qstockin yleisöä 2017.
Kuva: Matti Räty

Koronakriisin puhkeaminen on koskettanut merkittävästi Oulun seutua, sillä iso osa koko maakunnan palvelualojen työpaikoista sijaitsee Oulussa. Ennen koronaperioidia keskeiset toimialat olivat vielä hyvässä myötätuulessa, kertoo työ- ja elinkeinoministeriö Alueelliset kehitysnäkymät -raportissaan, johon Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus on koostanut maakuntaa kuvaavan osuuden.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä