Rak­si­lan ui­ma­hal­lis­sa ve­de­tään hai­kea­na vii­mei­siä vetoja – ­Las­ten ui­ma­har­ras­tuk­sen jatkoa mie­ti­tään monessa ou­lu­lais­per­hees­sä

Linnanmaan liikuntakeskus avaa ovensa 3. helmikuuta. Uimahallin lisäksi avautuu myös peruskorjattu liikuntahalli.

Oulu
Oulun Lohet myivät uimavarusteita alella Raksilan uimahallin perhevuorossa sunnuntaina.
Oulun Lohet myivät uimavarusteita alella Raksilan uimahallin perhevuorossa sunnuntaina.
Kuva: Pekka Peura

Raksilan uimahallissa on haikea tunnelma Oulu Lohien perhevuorossa sunnuntai-iltana.

Uimahallin aulassa olevat taideteokset on poistettu seiniltä ja muuttolaatikoiden tornit odottavat täyttämistä lippupisteen nurkassa.

Raksilan uimahallin 50 vuotta kestänyt taival on lähellä loppua.

Juho ja Sanna Vesa miettivät parhaillaan, mitä Raksilan uimahallin sulkeminen helmikuun loppuun mennessä tarkoittaa seitsemänvuotiaan Elli Vesan neljättä vuotta jatkuneelle uimaharrastukselle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä