
Raksilan uimahallissa sekä Vesi-Jatulissa Haukiputaalla alkaa uusia vauva- ja perheuintiryhmiä.
Vesi-Jatulin uudet ryhmät aloittavat torstaina 17. maaliskuuta. Vauvauintiryhmä pidetään kello 17.20–17.40 ja 1–2-vuotiaiden perheuintiryhmä kello 18.40–19.00. Ryhmiin ilmoittautuminen alkaa keskiviikkona 16. helmikuuta kello 8.
Raksilassa pidettäviin keskiviikon ja lauantain vauvauinteihin ilmoittautuminen alkaa puolestaan maanantaina 28. helmikuuta kello 8. Sunnuntaisin pidettävät 1–2-vuotiaiden ja 3–4-vuotiaiden ryhmiin voi ilmoittautua tiistaina 1. maaliskuuta kello 8 alkaen.
Oulun kaupungin liikuntapalvelut painottaa, että vauvauintien aloittamisikä on 3–6 kuukautta sekä vähintään viiden kilon paino.
Ryhmiin ilmoittaudutaan sähköisen ilmoittautumisjärjestelmän kautta osoitteessa www.kuntapalvelut.fi/oulu.