Raketit pauk­kui­vat luvatta Oulussa vielä maa­nan­tain ja tiis­tain vä­li­se­nä yönä – po­lii­si­par­tio kävi kol­mes­ti pai­kal­la

Oulussa on ammuttu ilotulitteita vielä maanantai-iltana sekä maanantain ja tiistain välisenä yönä useaan otteeseen.

Ilotulitteiden ampuminen on sallittua ainoastaan uudenvuodenaaton illasta seuraavaan aamuyöhön. Räjäyttely oli tänä vuonna luvallista kello 2 saakka maanantaiaamuyöllä.

Kalevan tietojen mukaan kello 1 aikaan maanantain ja tiistain välisenä yönä Oulun keskustan alueella paukuteltiin useita raketteja noin puolen tunnin aikana.

Poliisi sai paukkeesta ilmoituksen ja poliisipartio yritti tavoittaa tekijöitä paikan päältä. Heitä ei kuitenkaan löydetty.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä