Tilaajille

Raa­he­lai­sen Tomi Kemp­pai­sen puhelin alkoi huutaa kuin sireeni – Näin Iranin iskut vai­kut­ta­vat elämään Du­bais­sa

Dubaissa asuva Tomi Kemppainen ja siellä lomaileva Virve Kyllönen ovat Arabiemiraateissa nyt rauhallisin mielin, vaikka ohjusten äänet hätkähdyttivät.

Tomi Kemppainen asuu Dubaissa, Virve Kyllönen on siellä perheineen lomalla. Molemmat havahtuivat lauantain ja sunnuntain välisenä yönä puhelimen piippaukseen, kun hälytysviestijärjestelmä ilmoitti poikkeustilanteesta.
Tomi Kemppainen asuu Dubaissa, Virve Kyllönen on siellä perheineen lomalla. Molemmat havahtuivat lauantain ja sunnuntain välisenä yönä puhelimen piippaukseen, kun hälytysviestijärjestelmä ilmoitti poikkeustilanteesta.

Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Tomi Kemppainen, 22, sai puhelimeensa hälytysviestin.

– Sitten puhelin alkoi huutaa kuin sireeni. Viestejä tuli neljä lyhyen ajan sisään.

Arabiemiraattien lähettämässä viestissä käskettiin menemään turvalliseen paikkaan.

– Kämppiksen kanssa lähdimme pois asunnosta ja mietimme, mikä olisi turvallisin paikka.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä