Raa­he­lai­nen avus­ta­ja luki leh­des­tä Pekka Ait­ta­kum­mun loik­kaa­mi­ses­ta – "En jatka pe­rus­suo­ma­lai­sen edus­ta­jan avus­ta­ja­na"

Elias Tornberg aloitti Aittakummun eduskunta-avustajana viime vuoden toukokuussa.

Elias Tornberg oli vielä viime viikolla kansanedustaja Pekka Aittakummun eduskunta-avustaja.
Elias Tornberg oli vielä viime viikolla kansanedustaja Pekka Aittakummun eduskunta-avustaja.
Kuva: Arkisto / Vesa Joensuu

Raahelaisen Elias Tornbergin työt eduskunta-avustajana päättyivät yllättäen lauantaina, kun hän luki lehdestä keskustalaisen kansanedustajan Pekka Aittakummun loikanneen perussuomalaisiin.

– En jatka perussuomalaisen edustajan avustajana, Tornberg kirjoittaa sähköpostissa.

Avustajan palkkiota hänelle maksaa keskustan eduskuntaryhmä.

Tornberg kertoo Aittakummun ratkaisun herättäneen ihmetystä myös tämän tukiryhmässä. Aittakummulta ei tullut mitään vinkkiä puolueen vaihtamisesta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä