Raahe haluaa teol­li­sen mit­ta­luo­kan ve­ty­tuo­tan­toa­lueek­si – lai­tos­paik­koi­na tar­jol­la Mitti, So­me­ron­kan­gas ja Pa­ha­rä­me

-
Kuva: Lea Remes

Raahe pyrkii osaksi kansainvälistä vetytaloustoimialaa. Kaupungin teettämän selvityksen mukaan Raahen alueelta löytyy hyviä vedyn tuotantoon ja varastointiin soveltuvia alueita.

Keskiviikkona julkistetun selvityksen mukaan teollisen mittaluokan vedyntuotantolaitokselle niin sijaintinsa kuin riittävän kokonsa puolesta soveltuvia alueita ovat Mitti, Someronkangas ja Paharäme.

– Tulevaisuudessa energiantarve on valtava. Tämän sijoittumisselvityksen myötä olemme ensimmäisten joukossa miettimässä konkreettista seuraavaa askelta teollisen mittaluokan vetytuotannossa, Raahen kaupungin kehittämisen toimialajohtaja Pasi Pitkänen sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä