Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Puheet huu­maus­ai­nei­den käyt­tö­huo­nei­den ra­ken­ta­mi­ses­ta kum­mas­tut­ta­vat

Viimeaikainen uutisointi huumausaineiden käyttöhuoneiden tarpeellisuudesta ja kansalaisaloitteesta kummastuttaa.

Euroopassa käyttöhuoneita on rakennettu etupäässä asunnottomille ja muutoin kaduilla makaaville heroiinin käyttäjille. Suomessa ei vielä tämä ongelma onneksi näy näin voimakkaana.

Ihmettelen juurikin sitä, miten laitonta toimintaa voidaan alkaa edistämään, kun Suomessa huumausaineiden käyttö, välittäminen, kasvatus ja hallussapitokin on kielletty. Nyt jo edistetään toimintaa tarjoamalla puhtaita neuloja suonensisäisten aineiden käyttäjille.

Huolestuttavaa olisivat myös seuraukset käyttöhuoneiden ympärillä. Ainakin lapset ja nuoret tietäisivät, missä varmasti olisi huumausaineita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut