Pu­hee­nai­he: Olisiko ve­si­huol­lon yk­si­tyis­tä­mi­nen vain riski – kenen Suo­mes­sa pitää omistaa ve­den­ja­ke­lu ja jä­te­ve­sien kä­sit­te­ly?

"Korjausvelka Suomen vesihuollossa on fakta, vaadittavat investoinnit tulevat olemaan miljardeja."

Suomalainen vesi kiinnostaa kansainvälisiä sijoittajia. Eduskunta kuitenkin hyväksyi kansalaisaloitteen, jolla halutaan estää vesihuollon myynti yksityille yrityksille.
Suomalainen vesi kiinnostaa kansainvälisiä sijoittajia. Eduskunta kuitenkin hyväksyi kansalaisaloitteen, jolla halutaan estää vesihuollon myynti yksityille yrityksille.
Kuva: Peura Pekka

Vedenjakelu ja jätevesien käsittely halutaan pitää kunnilla. Eduskunta antoi tukensa Vesi on meidän -kansalaisaloitteelle, jossa vaaditaan vesihuollon myynnin estämistä yksityisille toimijoille.

Auttaisiko kuitenkin ulkoistaminen kaupungistuvan Suomen vesihuoltoa, joka kaipaa lisää rahaa kun kuntien taloustilanne samaan aikaan kiristyy? Onko myyntikielto järkevää vai hyötyisikö vesihuolto markkinaehtoisuudesta?

Sunnuntaikäräjät

Olisiko yksityinen vesihuolto vain riski?

Tuomio: Kyllä olisi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä