Pu­das­jär­ve­läi­nen Kynt­ti­lä­ta­lo lo­pet­taa toi­min­tan­sa – Yrit­tä­jä­sis­kok­set to­te­si­vat, ettei jatko kan­na­ta: "Y­rit­tä­jyys on pelkkää ma­te­ma­tiik­kaa"

Kynttilätalon syyskiire on viimeinen laatuaan, sillä yritys lopettaa toimintansa viimeistään tammikuun lopussa.

Pudasjärvi
Kynttilätalon tilat ovat viimeiset 12 vuotta olleet Kuusamontien varressa Korentojärven rannalla sisarusten kotipaikan vieressä.
Kynttilätalon tilat ovat viimeiset 12 vuotta olleet Kuusamontien varressa Korentojärven rannalla sisarusten kotipaikan vieressä.
Kuva: Saana Juutinen

Pudasjärveläisessä Kynttilätalossa on käsillä perinteinen syyskiire, joka jatkuu aina joulun alle.

– Tällä kertaa se on vain viimeinen kiire, toteavat yrittäjäsiskokset Sinikka Blomster ja Seija Herukka hieman haikeutta äänessään.

Myymälän lattialla on pahvilaatikkopinoja, jotka ovat lähdössä jälleenmyyjille Saksan joulutoreille ja heidän verkkokauppaansa. Yrittäjät ovat varautuneet jopa kiireisempään syksyyn kuin tavallisesti, vaikka loppu häämöttääkin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä