Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Pro­teii­nia kas­vis­ruo­kaan, kiitos – onko käynyt niin, että kas­vis­ruoan suosion nousun myötä vaih­to­eh­to­jen suun­nit­te­lu on jäänyt puo­li­tie­hen?

Pidän varsin paljon pyttipannusta. Ilokseni Oulun yliopiston opiskelijaruokalat tarjoilevat kasvispyttipannua säännöllisin väliajoin. Sen kylkeen saa myös hyvää majoneesia, nam!

On vain yksi ongelma. Kun kasvispyttipannua ottaa lautaselleen normaalin tai suurehkon annoksen, proteiininlähteeksi valikoitunutta soijasuikaletta löytyy lautaselta viidestä kymmeneen kappaletta. Tein kotona epävirallisen tutkimuksen, jonka tuloksena selvisi, että normaalissa annoksessa pyttipannua on noin 10 grammaa proteiinia.

"Proteiini ei ole vain fitness-kultin hittituote, vaan ihan normaali ravintoaine, joka pitää nälkää ja osallistuu todella laajasti elintoimintoihin."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut