Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Posti ei kykene viemään kir­jei­tä­ni ku­nin­kaal­le – laitos on alis­tu­nut tek­nii­kan vie­tä­väk­si

En jaksa enää puolustella Postilaitoksen sekoilua. Olen ollut kirjeenvaihdossa Britannian kuningashuoneen kanssa 36 vuotta. Yleensä kirjeenvaihto on onnistunut. Mutta pari kuukautta sitten Posti palautti minulle kirjeen. Kirje oli osoitettu kuninkaalle osoitetiedoin: His Royal Highness King Charles III. Buckingham Palace London. The United Kingdom.

Postin mukaan osoite oli puutteellinen. Älylaite ei kuulemma kykene lukemaan osoitetta jos siinä puuttuvat numerot ja kirjaimet.

Outoa on, että tuolla osoitteella kirje on mennyt perille lähes neljä vuosikymmentä.

Muutama päivä sitten lähetin kirjeen osoitteella His Majesty The King. Buckingham Palace, London SW1A 1AA. Miksi se palautettiin, vaikka edellinen kirje meni perille samoin osoitetiedoin?

Voidaan aiheellisesti kysyä, eikö Postilla ole lupa käyttää tervettä maalaisjärkeä. Miksi Posti antaa tekniikalle vallan pitää itseään pilkkana? Ja miten kirjeen palautus minulle onnistui? Miksi sen lähettäminen edelleen kuninkaalle ei onnistunut? Varsinkin kun osoitetiedot olivat virheettömät.

Näyttää siltä, että tekoäly on jo nyt ottanut ylivallan käyttäjästään. Hirvittää ajatellakin sellaista tulevaisuutta, jolloin tekoäly pääsee täydellä volyymillaan määräilemään ihmiskunnan elämää. Ei lupaa hyvää!

Vielä kohtalaisesti kunnioittaen,

Benjam Myllyselkä

Muhos