Pör­rö-kis­sa pääsi kotiin yh­dek­sän vuoden reissun jälkeen – Kovia kokenut katti puskee nyt tyy­ty­väi­se­nä omis­ta­jiaan

Löytöeläinhoitola Vierashuoneella koettiin perjantaina jälleennäkemisen riemua, kun yhdeksän vuotta kateissa ollut kollikissa löysi kotinsa.

Kissa löytyi viime viikolla Yli-Iistä, jossa siitä on tehty havaintoja ympäri kylää jo pitkän aikaa, kertoo löytöeläinkoti Vierashuoneen johtaja Simo Tolonen.

Hiljattain kissa oli asettunut erään talon liepeille pysyvämmin, ja se oli selkeästi melko kesy. Se saatiin kuljetuskoppaan käsin nostamalla, eikä sitä tarvinnut loukuttaa.

Kissa tuotiin löytöeläintaloon Kempeleeseen, jossa Tolonen nimesi sen Gilleksi, otti siitä kuvan ja julkaisi tiedot Vierashuoneen Facebook-sivulle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä