Poliisi tutkii Junes Lokan kie­len­käyt­töä val­tuus­ton ko­kouk­sen tii­moil­ta – epäilty teko ta­pah­tui kui­ten­kin Lokan omassa vi­deo­lä­he­tyk­ses­sä

Poliisi tutkii tapausta, joka tapahtui marraskuussa. Kuvituskuva arkistosta.
Poliisi tutkii tapausta, joka tapahtui marraskuussa. Kuvituskuva arkistosta.
Kuva: Vesa Joensuu

Oulun poliisilla on käynnissä tutkinta, joka koskee Oulun kaupunginvaltuuston jäsenen Junes Lokan (asyl) kielenkäyttöä valtuuston kokouksen (9.11.2020) tiimoilta.

Tutkittavina nimikkeinä ovat laiton uhkaus ja kunnianloukkaus.

Poliisi kertoo, että esitutkinnan alkuvaiheessa on käynyt ilmi, että ilmoitettujen rikosten ei epäillä tapahtuneen varsinaisessa kokoustilanteessa, vaan kokouksen aikana Lokan omassa videolähetyksessä.

Valtuuston kokous käytiin korona-ajalle tunnusomaisesti Teamsin välityksellä. Kokous välitettiin myös netissä yleisön nähtäville.

Poliisi päätti tiistaina, että se aloittaa asiassa esitutkinnan. Virkavalta pitää mahdollisena, että jutussa on useita asianomistajia eli rikoksen uhreja.

Poliisilla on edelleen ratkaistavana useita muita juttuja, joissa Junes Lokan epäillään syyllistyneen muun muassa kunnianloukkauksiin.

Avoinna on yhä myös esimerkiksi kunnialoukkauksesta tehtyjä tutkintapyyntöjä, joissa hänet on kirjattu asianomistajaksi eli epäillyn rikoksen uhrin asemaan.

Näidenkin osalta poliisi päättää myöhemmin, aloittaako se niissä esitutkinnan.

Lue myös: Kar­ka­si­ko Oulun kau­pun­gin­val­tuus­ton kokous kä­sis­tä? Val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­ja Juha Hän­ni­nen vastaa: "En ole aiemmin kokenut vas­taa­van­lais­ta"

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä