Poliisi pohtii kuntien las­kut­ta­mis­ta putkaan vie­tä­vis­tä päih­ty­neis­tä – Po­lii­siy­li­joh­ta­ja: Minua hä­vet­tää se, että poliisi joutuu rui­kut­ta­maan rahaa

Rajuun säästökuuriin varautuvassa poliisissa on laadittu erilaisia suunnitelmia menojen vähentämiseksi ja tulojen lisäämiseksi.

Menoja leikatakseen se kaavailee muun muassa määräaikaisten virkojen vähentämistä, eläköitymisten myötä vapautuvien vakituisten virkojen täyttämättä jättämistä ja hankintojen sekä toimitilaverkoston eli poliisiasemien karsimista.

Tulopuolella poliisi suunnittelee veloittavansa jatkossa sellaisten tehtävien tekemisestä, jotka eivät ole lakisääteisiä.

– Voisimmeko laskuttaa kuntia esimerkiksi niistä rauhallisesti käyttäytyvistä päihtyneistä, jotka joudumme viemään putkaan selviämään mutta joiden käyttäytymiseen ei liity väkivaltaa tai rikosta, poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen pohtii.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä