Oulun Kaukovainion pyöräpuukotuksesta epäilty mies on yhä vapaalla jalalla.
Rikosylikomisario Petri Savela kertoo, että viime viikolla julkaistun uuden kuva- ja videomateriaalin jälkeen uusia yleisövihjeitä tuli joitain kymmeniä. Nyt niitä tulee enää yksittäin.
Kaikkiaan vihjeitä on tullut yli 200. Poliisi käy niitä läpi koko ajan. Savelan mukaan jokaiselle yleisövihjeelle tehdään tietynlainen tarkistus heti sen saavuttua, mutta vihjeiden tarkempi selvittäminen vie aikaa.
– Poliisi on puhuttanut kymmeniä ihmisiä. He ovat esimerkiksi vihjeiden antajia, mahdollisia silminnäkijöitä tai henkilöitä, jotka ovat liikkuneet tapahtumapaikan lähellä, Savela kertoo.
Vihjeissä on kerrottu muun muassa henkilötietoja mahdollisesta epäillystä sekä havaintoja tuntomerkkeihin sopivasta henkilöstä.
Savela kertoo poliisin olevan varma, että kuvissa ja videoilla näkyvä henkilö on puukotuksesta epäilty mies. Tutkinnassa ei ole vielä saavutettu läpimurtoa, mutta Savela on yhä luottavainen siitä, että epäilty tekijä saadaan selville.
– Ei voi olla niin, ettei joku tietäisi tai tuntisi häntä, tai ettemme poliisissa saisi omin keinoin nostettua sitä pintaan. Tämä nyt ottaa oman aikansa, Savela sanoo.
Oulussa on tänä vuonna tehty neljä väkivallantekoa, jotka ovat kohdistuneet ulkomaalaistaustaiseen uhriin, ja jotka on tehnyt polkupyörällä kulkeva tekijä. Kaikissa teoissa tekotapa on ollut samankaltainen ja ne on kaikki tehty iltaisin 1,5 tunnin aikavälillä.
Myös muista pyöräpuukotuksista poliisilla on jonkinlaista kuvamateriaalia, mutta niissä tekijä ei ole samalla tavalla tunnistettavissa, eikä kuvia voi Savelan mukaan laittaa julkisuuteen.
Poliisi on pyytänyt useaan otteeseen vihjeitä tekijästä. Epäilty liikkui tekoaikaan niin sanotulla mummopyörällä ja varoi pyöräillessä vasenta jalkaansa. Tekoaikaan epäillyllä oli yllään kauluspaita ja Suomen armeijan harmaata kenttälakkia muistuttava lippalakki.
Vihjeet ja havainnot voi ilmoittaa poliisille osoitteeseen vihjeet.oulu@poliisi.fi, puhelimitse numeroon 0295 416 194 tai Whatsapp-viestillä numeroon 050 305 0132.