Poh­jois-Suo­men ben­sa­pum­puil­la hir­vi­tel­lään jopa kahden euron lit­ra­hin­to­ja – Nesteen ja St1:n mukaan ben­sas­sa mak­sa­vat nyt poik­keus­olo­jen lop­pu­mi­nen ja veron nousu

Polttoaineen hinnat ovat nousseet bensapumpuilla harvinaisen korkealle. Monissa paikoissa Pohjois-Suomessa 98-oktaanisen hinta jopa kahteen euroon.

Oulunsalolainen Mika Kankainen tankkasi keskiviikkona Oulunsalon Shellillä autoonsa 20 eurolla bensiiniä ja kauhisteli korkeuksiin kohonnutta hintaa.
Oulunsalolainen Mika Kankainen tankkasi keskiviikkona Oulunsalon Shellillä autoonsa 20 eurolla bensiiniä ja kauhisteli korkeuksiin kohonnutta hintaa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

– On se kauhea hinta. Nytkin köyhänä raskin tankata vain 20 eurolla. Katsotaan, minne asti sillä päästään.

Oulunsalolainen Mika Kankainen katsoi keskiviikkona 95-oktaanisen bensiinin hintaa Oulunsalon Shellillä, 1,858 euroa. Edellisenä päivänä oli hänen mukaansa vielä kalliimpaa, 1,909 euroa.

Kankainen arvioi, että polttoaineen hinta vähentää väkisinkin hänen autoilunsa määrää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä