Poh­jois-Poh­jan­maal­le yli 116 000 euroa seu­ran­ta­lo­jen kor­jauk­siin – avus­tus­ta myön­net­tiin muun muassa Li­min­kaan ja Ou­lun­sa­loon

Seurantalojen korjauksiin jaetaan tänä vuonna valtionavustuksia yli 1,68 miljoonaa euroa, josta 116 100 euroa myönnetään Pohjois-Pohjanmaalle. Korjausavustusten tarkoitus on säilyttää seurantalojen arvokasta rakennusperintöä sekä mahdollistaa talojen käytettävyyttä parantavat korjaukset.

Rantalakeuden alueella avustusta saivat Limingan Vasemmisto 12 000 euroa ja Oulunsalon Vasemmisto 21 000 euroa. Oulunsalolaiset aikovat käyttää avustuksen Oulunsalon kylätalon korjaukseen.

Suurimman avustussumman 37 000 euroa sai Reisjärven Kirkonkylän Nuorisoseura vuona 1907 rakennetun Sampolan vesikatteen ja rakenteiden korjaamiseen ja uusimiseen sekä muihin töihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä