Laajat yhteistoimintaneuvottelut koskettavat Pohteella enintään 3 500 työntekijää. Arkistokuva.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue kertoi tiistaina yhteistoimintaneuvotteluista, jotka koskevat enintään 3 500 Pohteen työntekijää.
Edessä on muutoksia, kun toimintatapoja yhtenäistetään, ostopalveluja vähennetään ja henkilöstön työnkuvia sekä työnteon paikkoja järjestetään uudelleen.
Henkilöstöjohtaja Juha Jääskeläisen mukaan ketään ei ole tarkoitus irtisanoa, vaan muutosten kohteeksi joutuville tarjotaan vastaava työtä tai muuta koulutusta, ammattitaitoa ja kokemusta vastaavaa työtä.
Jos tällaista työtä ei ole tarjolla tai henkilö ei ota vastaan tarjottua tehtävää, syntyy työnantajalle irtisanomisperuste.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut