Kalevan vaalikoneen väittämä Oulun liian määräävästä asemasta hyvinvointialueella herättää tuntemuksia niin puolesta kuin vastaan. Viime kädessä äänestäjät päättävät, ketkä ehdolla olevista sadoista ehdokkaista valitaan uuteen aluevaltuustoon 23. tammikuuta pidettävissä aluevaaleissa.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Oulu on alueellisesti ja valtakunnallisesti Pohjois-Suomen suurin keskus. Asemansa, väestömääränsä ja voimavarojensa perusteella keskuskaupunki on iso tekijä maakunnan pieniin kuntiin nähden.
Kalevan vaalikoneessa esitettiin väittämä, jonka mukaan Oulun asema Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella on liian määräävä.
Hieman alle puolet aluevaalien ehdokkaista on sitä mieltä, että Oulun asema ei ole liian määräävä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut