Pe­rin­tei­nen seura laa­jen­si tren­di­la­jiin, jolla on Oulussa jo 1 400 har­ras­ta­jaa: "Rauta nousee sa­lil­la, mutta tulepa ko­kei­le­maan nostaa ih­mis­tä"

Oulussa harrastuksesta kiinnostuneita on niin paljon, että heitä riittää mainiosti kahteen eri seuraan.

Oulun Pyrinnön Junior-Stars-joukkue treenaa maanantaisin Ouluhallissa. Helpolta näyttävien temppujen takana on tuhansia toistoja ja paljon hikeä.
Oulun Pyrinnön Junior-Stars-joukkue treenaa maanantaisin Ouluhallissa. Helpolta näyttävien temppujen takana on tuhansia toistoja ja paljon hikeä.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Ouluhallin kupolin alla kurotellaan korkeuksiin, lennätetään kaveria ilmaan ja kiivetään ihmispyramidiksi.

Toistakymmentä nuorta saa aikaan melkoisen pulinan, naurun ja yhteisistä ponnistuksista virtaavan hien. Mitään hissuttelua nämä treenit eivät todellakaan ole.

Menossa ovat viikon ensimmäiset treenit Oulun Pyrinnön 2010–2006 syntyneiden Junior-Stars -joukkueella.

Joukkuetta valmentaa Pyrinnön lajivastaava Marjaana Vilmusenaho.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä