Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Pe­ri­mä­tie­to on oh­jan­nut ra­ken­ta­mis­ta Kii­min­ki­joel­la

Kiiminkijoki on itä–länsi-suuntainen ja sen jäidenlähtö on joskus erittäin voimakas, samoin kevättulva. Kevään rajuista tapahtumista ei ole tarkkoja muistiinpanoja, mutta perimätieto ohjasi rakentamaan turvallisen kauas joesta. Nyt perimätieto on korvattu poliittisella ohjauksella äänin äänin 7–5, kertoo Kaleva 7.11.

Kiiminkijoessa on Alakylän kohdalla siltana entinen Kuusamontien silta Pudasjärveltä. Sillan alapuolella on saari, ja jäidenlähdön aikaan vedenkorkeus vaihtelee nopeasti metrejä uomien mennessä vuorotellen tukkoon. Korkean veden aikana tulevat jäälautat nousevat korkealle maalle, varsinkin, jos ovat teräsjäätä. Jäälautat iskevät vasten sillan arkkua, silta tärisee ja vain harva katselija uskaltaa olla sillalla.

"Perimätieto ohjasi rakentamaan turvallisen kauas joesta."

1980-luvulla oli kova kevättulva ja satuin vierailemaan Vesan talossa, joka on joen pohjoispuolella mäen takana hieman sillasta alaspäin. Talon isäntä Nestori muisteli vaimonsa Esterin kanssa, kuinka jäät tulivat niemen yli vieden kaiken mukanaan.

Sillan yläpuolella pohjoisrannalla on niemi, jossa nykyisin on keltatiilinen omakotitalo. Tuona kovana kevättulvana yli puolimetriä paksut teräsjäälautat olivat melkein kiinni talon seinässä. Sen jälkeen talo on suojattu betonivallilla. Myös joen etelärannalla olevalle talolle menevä tie oli tuolloin täynnä jäälauttoja.

Mitä tästä opimme? Kaavoitus tulee perustua perimätiedollisiin rajoitteisiin, ei poliittiseen ohjaukseen. Jos poliittinen ohjaus hyväksytään, tulee rakennuslupiin asettaa ehto: Kaikki mahdolliset tulvavauriot ovat yksinomaan rakentajan vastuulla.

Teuvo ’Torni’ Tuppurainen

Oulu