Apteekki: Lääk­kei­tä saa pian ti­lat­tua Wol­til­la kotiin

Live: Seuraa Voi­mis­te­lu­päi­vien lä­he­tyk­siä Ou­lu­hal­lis­ta suorana tästä

Kesäloma: Ke­sä­ta­pah­tu­mia lap­sil­le ja per­heil­le Oulussa ja lä­hi­seu­dul­la

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Perhe on arvokas yksikkö – kotiin an­net­ta­va per­he­hoi­to lap­si­per­heil­le vastaa juuri tämän ajan haas­tei­siin

Haastattelin työssäni perheenäitiä. Hän antoi luvan käyttää ajatuksiaan kirjoituksessani.

Äiti kiteytti sen, mikä on nyt erittäin keskeistä tulevassa hyvinvointialueiden työssä. ”Jos minua ja perhettäni olisi autettu lapsuudessani näin paljon, elämäni olisi ollut erilainen.”

Äidillä on todettu aikuisena autismin kirjon diagnoosi ja hänellä on erityislapsia. Hän kertoo, että lapsuus, nuoruus ja aikuiseksi kasvaminen oli tästä syystä vaikeaa ja traumaattista. Vanhemmaksi kasvaminen traumaattisen menneisyyden lastin kanssa on ollut raskasta. Silti siihen on liittynyt paljon onnen tunnetta rakkaista lapsista.

Äiti ja lapset saavat nyt ennaltaehkäisevää, perhehoitolain mukaista kotiin annettavaa perhehoidon apua arkeen. Emme välttämättä ajattele apua myöntäessä, että perheet saavat apua usein myös ylisukupolvisten taakkojen purkamiseen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.