Tilaajille

Pekka Haa­vis­to yrittää saada Oulun vaa­li­pii­ris­tä ää­ni­po­tin – nyt tukea tulee myös van­hoil­lis­les­ta­dio­laisil­ta

Oulun vaalipiirissä Haaviston on vakuutettava niin keskustan kuin perussuomalaisten kannattajat. Sunnuntaina Haavisto sai taakseen kokeneita pohjoisen poliitikkoja. Yksi heistä on vahva keskustavaikuttaja Tytti Isohookana-Asunmaa.

Presidenttivaaliehdokas Pekka Haaviston (valitsijayhd./vihr.)  pohjoisen vaalikiertue pysähtyi sunnuntaina Oulussa. Aiemmin aamupäivästä hän oli käynyt tapaamassa ihmisiä Torniossa. Lauantaina Haaviston vaalibussi pysähtyi Kemissä.

Tekemistä riittää, sillä Pohjois-Pohjanmaalla niin Haavistoa kuin hänen kilpakumppaniaan kokoomuksen Aleksander Stubbia odottaa varsinainen äänipotti.

Vaalien ensimmäisen kierroksen jälkeen vapaana on lähes 160 000 ääntä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä