Par­tio­lip­pu­kun­ta ra­ken­taa Hau­ki­pu­taal­le oman toi­mi­ta­lon, sillä vanhat tilat saivat pur­ku­tuo­mion

Oman toimitalon tavoitellaan olevan valmiina syksyllä 2026. Rakentaminen voisi alkaa ensi kesänä.

Kaupungilta varattu tontti on luonnon keskellä mutta myös lähellä Haukiputaan keskustaa, sanovat Putaan Vilkkaat -lippukunnan lippukunnan kolovastaava Juuso Heinänen (vas.), Anita Valkama ja Miika "Pipo" Valkama.
Kaupungilta varattu tontti on luonnon keskellä mutta myös lähellä Haukiputaan keskustaa, sanovat Putaan Vilkkaat -lippukunnan lippukunnan kolovastaava Juuso Heinänen (vas.), Anita Valkama ja Miika "Pipo" Valkama.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Haukiputaalainen partiolippukunta Putaan Vilkkaat aikoo rakentaa omat kokoontumistilat. Tontti on löytynyt lippukunnan omien sanojen mukaan läheltä luontoa, hyvien kulkuyhteyksien ääreltä Ketunkujalta läheltä Haukiputaan keskustaa.

Putaan vilkkaiden koloprojektista vastaava Juuso Heinänen kertoo, että jos kaikki menee niin kuin suunnitellaan, uusi toimitalo voisi olla valmiina syksyllä 2026.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä