Pa­pe­ri­teol­li­suu­del­le ke­mi­kaa­le­ja val­mis­ta­va Synt­ho­mer lo­pet­taa Oulun teh­taan­sa – "Mark­ki­na katosi alta"

Synthomer Finland Oy:n tehdas Oulun Nuottasaaressa suljetaan ensi vuoden alussa. Päällystetyn paperin kulutus on laskenut niin paljon, ettei tehtaan toiminta ole kannattavaa.

Paperiteollisuuden ahdinko vaikutti Oulun lateksitehtaan lopettamispäätökseen.
Paperiteollisuuden ahdinko vaikutti Oulun lateksitehtaan lopettamispäätökseen.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Synthomer Finland Oy:n tehdas Oulun Nuottasaaressa suljetaan ensi vuoden alussa. Päällystetyn paperin kulutus on laskenut niin paljon, ettei tehtaan toiminta ole kannattavaa. Tehdas valmistaa teollisuuskemikaaleja.

Synthomer Finland Oy:n toimitusjohtaja Antero Kurikka kertoo, että yt-neuvottelut päättyivät. Omistajahallituksen maanantaina antaman päätöksen mukaan tehdas suljetaan Oulussa ensi vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä