PAM kat­kai­si neu­vot­te­lut kaupan alan työ­eh­to­so­pi­muk­sis­ta

Neuvottelujen henki on ollut "viipyilevä", sanoo puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen.

Helsinki
Palvelualojen ammattiliitto PAM on katkaissut neuvottelut kaupan alan työehtosopimuksesta. Puheenjohtaja Annika Rönni-Sallisen mukaan Kaupan liitolla ei ole ollut aitoa halua neuvotella.
Palvelualojen ammattiliitto PAM on katkaissut neuvottelut kaupan alan työehtosopimuksesta. Puheenjohtaja Annika Rönni-Sallisen mukaan Kaupan liitolla ei ole ollut aitoa halua neuvotella.
Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva

Palvelualojen ammattiliitto PAM on katkaissut neuvottelut kaupan alan työehtosopimuksista. PAM on neuvotellut työnantajia edustavan Kaupan liiton kanssa tammikuun alusta lähtien.

PAMin puheenjohtajan Annika Rönni-Sällisen mukaan Kaupan liiton tarjoama ratkaisu ei ole miltään osin hyväksyttävissä eikä kuro ostovoimakuoppaa umpeen.

Rönni-Sällisen mukaan neuvottelujen henki on ollut viipyilevä, kun työnantajaliitot vain odottavat teknologiateollisuuden ratkaisuja.

– Me olemme sopimassa palvelualojen työntekijöiden työehdoista, mutta ratkaisujen löytäminen näyttää mahdottomalta. EK:n koordinaatio vaikuttaa tilanteeseen vahvasti, Rönni-Sällinen sanoi tiedotteessa.

Palvelualojen ammattiliitto tavoittelee 10 prosentin ja vähintään 250 euron palkankorotuksia kahdessa vuodessa. PAMin hallitus kokoontuu perjantaina arvioimaan tilannetta. Kaupan alan nykyiset työehtosopimukset ovat katkolla kuun vaihteessa.

– Meidän on nyt vakavasti harkittava, miten nyt etenemme, koska työnantajien koordinaatio on vahva. Olemme myös ammattiyhdistysliikkeessä valmistautuneet tähän tilanteeseen. Palvelualojen työntekijät on saatava ylös ostovoimakuopasta hintojen nousun, sosiaaliturvan leikkausten ja veronkorotusten jälkeen, Rönni-Sällinen vaati.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä