Pak­ka­nen puree Oulussa al­ku­vii­kos­ta – Vii­kon­lop­pu tuo säähän lu­mi­pei­tet­tä uh­kaa­van kään­teen

Loppuviikko tuo säähän varsin lämpimän käänteen, mikä voi tarkoittaa Oulun seudulla lumipeitteen merkittävää katoa. Sunnuntaina Ilmatieteen laitoksen Kaukovainion mittausasemalla lumensyvyys on 15 senttiä.

Ensilumi satoi Ouluun reilu viikko sitten. Nyt uhkana on, että lumipeite saa kyytiä viikonlopun vesisateissa.
Ensilumi satoi Ouluun reilu viikko sitten. Nyt uhkana on, että lumipeite saa kyytiä viikonlopun vesisateissa.
Kuva: Mikko Halvari

Viikko alkaa Oulun seudulla varsin talvisissa merkeissä, mutta sää uhkaa loppuviikosta kääntyä suorastaan vetiseksi.

Päivystävä meteorologi Tuomo Bergman Ilmatieteen laitokselta kertoo, että maanantaina lämpötila on Oulun seudulla noin 5–10 astetta pakkasen puolella.

Vielä on kesää jäljellä!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä