Näkyypä jälleen olevan kaivostrullit liikkeellä pääsiäisen aikaan. Jalkoväliin sovitellaan vihreäksi mainostettua kobolttisähköluutaa ja huivilla kuivaillaan Kongon kaivoslasten kyyneliä. Ihanhan tässä herkistyy.
Se mistä kaivostrullit eivät puhu, on se fakta, että päästötöntä teollisen mittakaavan kaivosta ei ole, eikä nykytekniikalla tule. Ei edes Kuusamoon.
Vaikka Kuusamon maaperässä olisi satakertainen määrä arvomineraaleja, on lopputulos sama jos kaivostoiminta sallitaan: Mineraalit viedään ulkomaille ja hyödyn keräävät kasvottomat ulkomaalaiset veroparatiiseista johdetut kaivosyhtiöt. Suomalaisille jää pilattu ympäristö ja laskut ennallistamis- ja puhdistustöistä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut