Kaikessa säästetään, ainoastaan puolustusmenoissa on ”piikki auki”.
Mikä se saa hoitoalallakin säästämään? Minua harmittaa, kun vanhukset ”hoidetaan” palvelutaloissa avuttomiksi, ilman kuntoutusta. Väkeä on liian vähän ja hoitotaho valitaan siten, että kuka hoitaa vanhuksen 24/7 halvimmalla.
Eihän se kuntouttamisen vähyys ole hoitajien vika, heitä vain on liian vähän. Onko palvelutalot muuttuneet vanhusvarastoiksi? Ruokaa tukitaan suuhun vain juuri sen verran, että hoidokki pysyy hengissä.
Suurin osa palvelutaloasukeista on ennen sotia ja sotien jälkeen syntyneitä ikäihmisiä. Heitä, jotka ovat taistelleet Suomelle itsenäisyyden ja hoitaneet aikanaan kaikki sotakorvaukset.
Tässäkö on kiitos siitä työstä? Heitä ei hoideta kunnialla edes hautaan. Eihän sitä ymmärrä, mutta jospa sitä ei tarvitsekaan ymmärtää.
Teuvo Blomster
Oulu