Essee

Outo vä­li­ti­la so­tauu­tis­ten kes­kel­lä saa miet­ti­mään elämän tär­keim­piä asioita – Mikä tekee elä­mäs­tä elä­mi­sen ar­vois­ta?

Yrjö Rautio kirjoittaa, että olemme onnekkaita, koska tämänkin pimeän vuoden aikana elämään on mahtunut kaikkea turhaa mutta niin välttämätöntä. Toisilta on viety lähes kaikki muu paitsi taistelu elämästä.

Siitä tuli tänään kuluneeksi tasan vuosi. Sen jälkeen se on seurannut meitä kaikkialle. Se on kuristanut maailmaa ja kahlinnut ajatuksiamme. Se on hallinnut uutisia ja politiikkaa, valvetta ja unia. Se on saanut kaiken muun tuntumaan turhalta, liian vähäpätöiseltä kommentoitavaksi.

Mutta mikä tässä elämässä onkaan lopulta tärkeää? mietin, kun hiihtelen latua, jonka olen tehnyt moottorikelkalla ja latuhöylällä auraamattomalle metsäautotielle. Suksiurat ovat jo kovat ja luistavat, mutta sauvat menevät vielä urasta läpi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut