Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Oulusta hyvän mielen kau­pun­ki!

Valtaosa oululaisista voi hyvin, mutta huono-osaisuus on alkanut kasaantua. Etenkin lasten ja nuorten mielenterveyden ongelmat ovat olleet pitkään kasvussa, eikä vallitseva epidemia ole helpottanut tilannetta. Koronalla on valtavat vaikutukset ihmisten arkeen ja jaksamiseen sekä talouteen. Tästä syystä muun muassa Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö suosittaa, että etenkin talouskriiseissä on tärkeää vahvistaa lasten ja nuorten pärjäävyyttä sekä tukea mielenterveyttä.

Kaupungin tulee asettaa ihmisten kokonaisvaltainen hyvinvointi ja mielenterveyden tukeminen etusijalle. Mielenterveyteen ja hyvinvointiin satsaaminen on kannattavaa paitsi yksilön myös yhteiskunnan kannalta, sillä mielenterveyttä ja hyvinvointia tukemalla tuetaan samalla työssäjaksamista ja työllisyyttä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut