Oulussa vie­rail­lut Alaskan se­naat­to­ri: Ve­nä­jäl­lä ei ole asiaa ark­ti­seen yh­teis­työ­hön ennen kuin sota loppuu

Rouva jäänmurtajana tunnettu alaskalainen senaattori Lisa Murkowski uskoo suomalaiseen murtajaosaamisen vientiin Yhdysvaltoihin.

Yhdysvaltain senaatin jäsen Lisa Murkowski ei näe mitään mahdollisuutta, että Venäjä voisi palata arktiseen yhteistyöhön ennen kuin sota Ukrainassa päättyy ja pöly laskeutuu.

Alaskaa edustava senaattori sanoo Venäjän olevan merkittävä osa laajaa arktista aluetta, mutta "sulkeneen itsensä ulos poliittisesti järkevästä toiminnasta."

– Ensin sodan on loputtava. Emme voi sivuuttaa sitä, että Venäjä on tappanut ukrainalaisia summittaisesti, Murkowski toteaa.

Murkowski vieraili Oulussa järjestetyssä arktisten parlamentaarikkojen kansainvälisessä kokouksessa tiistaina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä