Oulussa tut­ki­taan, kuinka 6G-tek­no­lo­gia voidaan yh­dis­tää lää­ke­tie­tee­seen – Pro­fes­so­ri visioi, kuinka VR-la­sit voi­tai­siin val­jas­taa Al­zhei­me­rin taudin tai kun­tou­tu­mi­sen seu­ran­taan

Oulun yliopistossa ja OYSissä innovoidaan digitaalisia hoitopolkuja. Tulevaisuuden terveystutkimusta kehitetään liki 10 miljoonalla yhdessä 6G-osaajien kanssa. Tavoitteena myös minimoida virrantarvetta ja kehittää energian mikrotuotantolähteitä.

Iso tutkimushanke yhdistää lääketiedettä ja uusia energiamuotoja tulevaan 6G-teknologiaan. – Tutkimus on kuin umpihangessa rämpimistä, toteavat professorit Johanna Uusimaa ja Ari Pouttu.
Iso tutkimushanke yhdistää lääketiedettä ja uusia energiamuotoja tulevaan 6G-teknologiaan. – Tutkimus on kuin umpihangessa rämpimistä, toteavat professorit Johanna Uusimaa ja Ari Pouttu.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Omadataa eli kansalaisten itsestään keräämää tietoa aiotaan hyödyntää osana terveydenhuoltoa. Kansalaisista tulee tasa-arvoisempia, kun etämonitorointi ja etävastaanotto toimivat ja tuottavat dataa suoraan terveydenhuollolle, ennakoi OYSin lastenneurologian ylilääkäri, professori Johanna Uusimaa Oulun yliopistosta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä