Oulussa on poik­keuk­sel­li­sen vähän psy­ko­lo­ge­ja – val­tuus­to­aloit­tees­sa vaa­di­taan psy­ko­lo­gien palk­kaa­mis­ta Oulun kau­pun­gin ter­veys­ase­mil­le

Ammattikunnan mielestä alan palvelut eivät vastaa tarpeita.

Soili Poijula ei ihmettele, miksi Oulun kaupunki kärsii psykologipulasta.
Soili Poijula ei ihmettele, miksi Oulun kaupunki kärsii psykologipulasta.
Kuva: Hanna Perkkiö

Oulun malli psykologisten palvelujen järjestämisessä poikkeaa monien muiden kaupunkien vastaavasta. Oulussa peruspalveluiden psykologipalveluja tarjotaan osana hyvinvointikeskusten palveluja.

Terveysasemilla psykologeja ei mallin mukaan työskentele, vaan niissä mielenterveyspalveluista vastaavat psykiatriset sairaanhoitajat. Heidän määräänsä ollaan lisäämässä yhteensä kymmenellä.

Sen toivotaan vähentävän kasvatus- ja perheneuvonnan kuormittumista lasten ja nuorten mielenterveystyöllä.

Kaupungin hyvinvointilautakunta käsittelee kaupunginvaltuutettu Mauno Murtoniemen (vas.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä