Tilaajille

Oulussa olisi käyttöä uudelle tuelle, jota hal­li­tus val­mis­te­lee säh­kö­jär­jes­tel­mää va­kaut­ta­maan

Uusi säävarman sähkön tuki voisi tuoda Toppilan voimalalle lisää käyttövuosia, arvioi Oulun Energian Arto Sutinen. Tuki hillitsisi myös sähkön hintaa.

Oulun Energian toimitusjohtajan Arto Sutisen mielestä sähköjärjestelmää vakauttava tuki on järkevä ja tarpeellinen uudistus.
Oulun Energian toimitusjohtajan Arto Sutisen mielestä sähköjärjestelmää vakauttava tuki on järkevä ja tarpeellinen uudistus.
Kuva: Mikko Halvari / arkisto

Suomen sähköjärjestelmän vakauttamiseen ryhdytään valmistelemaan samantyyppistä tukea kuin Ruotsissa.

Uudella säävarman sähkön tukimekanismilla pyritään varmistamaan, että sähköä riittää silloinkin, kun tuuli- ja aurinkovoimaa on niukasti saatavilla.

Tukea aiotaan suunnata varsinkin puuta polttaville voimalaitoksille. Se voisi auttaa esimerkiksi pidentämään Oulun Energian Toppilan voimalaitoksen käyttöikää. Voimala lähestyy elinkaarensa päätä.

– Käyttöiän pidentäminen olisi järkevää, ja tuki mahdollistaisi investointien tekemisen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä