Punkki on ikävä vieras lemmikin turkissa. Koira tai kissa kuljettaa helposti punkkeja myös sisälle ilman sopivaa punkkisuojaa.
Kuva: Risto Pikkupeura
Puutiaisia eli punkkeja löytyy jo lemmikeistä ulkoilureissujen jälkeen Oulun seudulla. Myös Punkkilive-karttasovellukseen on ilmoitettu sadoittain havaintoja punkeista Oulun seudulla tälle keväälle.
Suomen vaarallisimpinä eläiminä pidetyt puutiaiset ovat erittäin hanakoita tarttumaan kiinni tähän aikaan vuodesta.
– Nyt alkaa olla kuumin punkkiaika menossa. Omistakin koirista olen löytänyt niitä jo useamman, kertoo eläinlääkäri Sanna Knuutinen eläinlääkäriasema Kamusta Oulusta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut