Tilaajille

Oulussa adhd-lääk­kei­tä päätyy yhä enemmän kadulle – Päih­de­lää­kä­ri: Oikea ongelma on, ettei kaikkia voida auttaa ol­len­kaan

Yhdestä adhd-lääkkeestä maksetaan Oulun kaduilla 10–25 euroa. Kuka laittomasti myytyjä lääkkeitä käyttää, ja voivatko tavalliset nuoret myydä omat lääkkeensä kadulle?

Adhd-lääkkeiden väärinkäyttö on yleistynyt Oulussa.

Reseptillä määrättyjä adhd-lääkkeitä kulkeutuu enenevissä määrin myös katukauppaan, jossa niitä käytetään myös suonensisäisesti.

Katuklinikan johtava asiantuntija Helena Lammi huomauttaa, että havainnot adhd-lääkkeiden väärinkäytöstä ja katukaupasta on tehty päihdetyössä, mutta tilastoja asiasta ei ole olemassa. Valtakunnallinen ongelma on yleistynyt viimeisen viiden vuoden aikana.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat, podcastit, videot ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä