Arto Maaninen on ilmoittanut eroavansa Oulun yliopiston rehtorin tehtävästä. Hän on irtisanoutunut yliopiston palveluksesta henkilökohtaisista syistä.
Yliopiston hallitus päätti kokouksessaan 16. kesäkuuta myöntää eron rehtorin tehtävästä välittömästi.
Todennäköisesti Maaninen olisi erotettu tehtävästään, jos hän ei olisi ehtinyt itse erota. Maanista kohtaan on syntynyt epäluottamusta johtuen hänen alkoholinkäytöstään sekä epäasiallisesta käyttäytymisestä yliopiston henkilöstötilaisuuteen liittyneessä illanvietossa.
Oulun yliopiston hallituksen puheenjohtaja Leena Nissilä ei halua avata tarkemmin, milloin Maanisen eropäätökseen liittyvä tilaisuus on järjestetty tai mitä tilaisuudessa on tapahtunut.