Jari Larun kirjoituksessa (Kaleva 10.2./Lukijalta) ”Keskustakampus on uhka ict-sektorin tulevaisuudelle” yhdistettiin Nokian uuden Linnanmaalle rakennettavan toimipaikan sijainti Oulun yliopistokampusten sijainnista käytävään keskusteluun.
On hyvä, että aiheesta käydään vilkasta keskustelua. Koska Nokia mainitaan keskustelussa merkittävänä tahona, haluan tuoda näkemykseni asiaan.
Oulun yliopistokampusten sijainnilla ei ole Nokialle merkitystä, eikä kampusten tuleva sijainti ole vaikuttanut Nokian toimipaikkapäätökseen. Nokia on tehnyt oman Linnanmaan toimipaikkaa koskevan investointipäätöksensä viime vuoden lopulla perustuen pitkän tähtäimen kokonaistaloudelliseen arviointiin.
"Sijaintia tärkeämpi kysymys onkin se, miten yliopisto kehittää erityisesti tekniikan alojen opetusta ja tutkimusta, ja miten yliopisto onnistuu houkuttelemaan jatkossa opiskelijoita myös laajemmin Suomesta sekä ulkomailta."