Tilaajille

Oulun uusi po­lii­si­ase­ma ja vankila saat­ta­vat nousta Rus­kon­sel­kään jo muu­ta­man vuoden päästä – yh­dys­kun­ta­lau­ta­kun­ta hy­väk­syi kaa­va­muu­tok­set

Hankkeeseen on tulossa yhteensä 31 000 neliön rakennuskokonaisuus, joka maksaisi 113 miljoonaa.

Ruskonselkään suunnitellaan turvakampusta, joka tulee Ruskonseläntien varteen kuvan oikean ylänurkkauksen tienoille.
Ruskonselkään suunnitellaan turvakampusta, joka tulee Ruskonseläntien varteen kuvan oikean ylänurkkauksen tienoille.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Ruskonselkään suunniteltava yhdistetty poliisilaitos- ja vankilahanke etenee. Asemakaavan muutos hyväksyttiin tiistaina Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunnassa, kaavan pitäisi olla valmis ja tulla voimaan ensi vuoden kesällä tai alkusyksyllä.

Kaavahankkeen aloitteen tekijä on Senaatti-kiinteistöt, jonka tavoitteena suunnitella ja rakennuttaa pääpoliisiasema, tutkintavankila ja käräjäoikeuden muodostama yhtenäinen kokonaisuus.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä