Oulun tv-mas­tos­sa mi­ta­taan kas­vi­huo­ne­kaa­su­ja – ­Pal­jas­taa, onko Pe­rä­me­ri hii­li­nie­lu vai pääs­tö­läh­de

Laitteisto on osa kokonaisuutta, jolla tutkitaan vihreän siirtymän vaikutuksia Pohjois-Pohjanmaalla.

Ilmastopäästöjä mittaava laitteisto on asennettu Kiimingin Isohalmeessa sijaitsevaan Oulun radio- ja televisioaseman radiomastoon. Arkistokuva.
Ilmastopäästöjä mittaava laitteisto on asennettu Kiimingin Isohalmeessa sijaitsevaan Oulun radio- ja televisioaseman radiomastoon. Arkistokuva.
Kuva: Kiuru Arto

Oulun televisiomastossa mitataan nyt kasvihuonekaasujen pitoisuuksia. Ilmatieteen laitoksen laitteisto asennettiin Kiimingissä sijaitsevaan mastoon toukokuun lopussa.

Mastolta saatava tieto auttaa erottamaan, mistä kasvihuonekaasujen päästöt ja nielut alueella syntyvät.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun maakunnassa toteutetaan näin kattavaa ja jatkuvatoimista ilmakehämittausta. Vastaavia mittareita on Suomessa muutamassa paikassa, mutta Pohjois-Pohjanmaalla se on ainut laatuaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä