Oulun Teatteri on perunut Aku Hirviniemen ensi viikon pikkujoulushown. Teatteri tiedottaa asiasta verkkosivuillaan. Hirviniemen oli määrä esiintyä yhdessä Iiro Rantalan kanssa.
Oulun Teatteri kertoo, ettei se pidä Akun ja Iiron pikkujoulushow’n esittämistä mahdollisena Hirviniemen ollessa keskellä seksuaalista häirintää koskevaa kohua. Teatteri sanoo haluavansa valita turvallisimman vaihtoehdon, joka huomioi eri osapuolet.
– Tekijät ovat kuvailleet Akun ja Iiron pikkujoulushow’n sisältävän ronskia kieltä ja kaksimielistä huumoria. Teatteri voi ehdottomasti tarjota katsojilleen myös provosoivia sisältöjä, mutta aiheesta julkisuudessa käyty keskustelu saattaa vaikuttaa siten, että juuri tämän esityksen sisällöt voidaan kokea epämukaviksi, sanoo teatterin taiteellinen johtaja Alma Lehmuskallio tiedotteessa.
Pikkujoulushow vaihtuu Oulussa ensi viikon torstaina esitykseen Pikkujouluista parhain – sydämeeni Oulun teen, jossa ovat mukana Rantala ja Lotta Kuusisto.
Hirviniemen esiintymisestä nousi kohu, kun hän vitsaili huonosta käytöksestään pikkujoulukeikalla aiemmin tällä viikolla. Torstaina Hirviniemi pahoitteli Facebookissa vitsailuaan. Hirviniemi sanoi, että hänen tarkoituksensa oli viihdyttää yleisöä ja itseironisesti lievittää häpeäänsä.
– Olin kuitenkin ajattelematon, enkä ymmärtänyt, että huumorini loukkaa monia asianosaisia. Pyydän anteeksi tunarointiani, harkitsematonta tyylilajiani ja sokeuttani asiayhteydelle. Tarkoitukseni ei ollut vähätellä asiaa, Hirviniemi kirjoitti.
Hän sanoi peruvansa kuluvan viikon työkeikkansa ja jäävänsä loppuviikoksi sairauslomalle.
Hirviniemi, 39, on ollut viime aikoina kohun keskellä viestittelynsä takia. Aiemmin tällä viikolla hän pahoitteli asiattomia viestejään.
Ilta-Sanomien viime viikon jutussa useat naiset kertoivat saaneensa Hirviniemeltä viime vuosien aikana seksuaalissävytteisiä viestejä.
Tiistaina Helsingin kaupunginteatteri ilmoitti, että Hirviniemen tilalle nimetään toinen näyttelijä teatterin Ilmasta rahaa -tuotantoon.