Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Oulun seu­dul­la vi­sa­kult­tuu­ri on elin­voi­mai­nen

Juha Similä – visailupiireissä Jussi – kirjoitti Kalevan Lukijalta-palstalle 7.10. tietokilpailukulttuurin noususta. Similä on aivan oikeassa siinä, että tietokilpailuissa olennaisinta on kokoontua yhteen, saivarrella luvan kanssa, korjailla kavereiden puheita ja kysyä ja kertoa mitä kuuluu.

"Kun kysymys luetaan, sali hiljenee, korkeintaan kuuluu hiljaista jupinaa."

Moni – kuten minä – on kohdannut tietokilpailuissa paljon uusia ystäviä, kavereita ja tuttavia visojen aikana ja niiden kautta. Osa näistä ihmissuhteista on erittäinkin kiinteitä, jopa loppuelämän mittaisia. Tietysti olennaista on myös itse laji. Kun kysymys luetaan, sali hiljenee, korkeintaan kuuluu hiljaista jupinaa.

Haluan kiittää tietokilpailupioneeri Juha ”Jussi” Similää siitä, että muun muassa hänen ansiostaan Oulun seudun visakulttuuri on niin elinvoimainen kuin se nyt on.

Ville Välkky

Oulu